عبور تاریخی دانشمندان از سد تولید انرژی گداخت هسته‌یی


عبور تاریخی دانشمندان از سد تولید انرژی گداخت هسته‌ییعبور تاریخی دانشمندان از سد تولید انرژی گداخت هسته‌یی
دانشمندان آمریکایی برای اولین بار موفق به تولید انرژی همجوشی بیشتری از میزان مصرف شده توسط سوخت برای اجرای این فرآیند شده‌اند که می‌تواند همجوشی هسته‌یی خودکفا را یک گام دیگر به واقعیت نزدیک کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، همجوشی هسته‌یی که همان فرآیند مورد استفاده خورشید برای تولید انرژی بوده، می‌تواند برای جهان انرژی ارزان را ارائه کند.

دانشمندان تخمین زده‌اند که یک کیلوگرم سوخت همجوشی می‌تواند همان میزان انرژی را ارائه کند که 10 میلیون کیلوگرم سوخت فسیلی تولید می‌کند اما تاکنون مشکل اصلی این بود که تجربیات همجوشی هسته‌یی همیشه انرژی بسیار بیشتری از آنچه قادر به تولید بودند، نیاز داشتند.

محققان تاسیسات ملی همجوشی در کالیفرنیا اکنون توانسته‌اند این تعادل را تغییر دهند.

آنها با استفاده از 192 لیزر پرقدرت یک قرص کوچک هیدروژن را تا میلیون ها درجه حرارت دادند. در نانوثانیه‌های بعدی، کپسول از درون منفجر شده و انرژی بیشتری از سوخت مورد استفاده در این فرآیند آزاد کرد.

محققان از زمان آغاز ساخت این تاسیسات در سال 1997 در حال تحقیق برای دستیابی به این گونه دستاوردها هستند.

این تاسیسات زیرمجموعه سازمان ملی امنیت هسته‌یی وزارت انرژی آمریکا است. 130 تن اتاق هدف در این مجموعه وجود داشته که در آنها نوترون‌ها هدف پرتاب 192 لیزر برای تحریک واکنش همجوشی قرار می‌گیرند.

سوراخ های درون اتاقها که از قطر 10 متری برخوردار بوده و با 30 سانتیمتر بتن ضخیم پوشش داده شده‌اند، به پرتوهای 192 لیزر اجازه ورود به اتاقها را می‌دهند.

دمای درون اتاق ها بیش از 100 میلیون درجه بوده و فشاری بالاتر از 100 میلیارد برابر فشار جو زمین تولید می‌کنند.

عبور تاریخی دانشمندان از سد تولید انرژی گداخت هسته‌یی81 out of 100 based on 36 user ratings 591 reviews

#